Akıllı telefon kullanımındaki dev artış web üzerinde ürün veya hizmet pazarlamayla ilgilenen herkesin Responsive Tasarım Nedir? sorusunu sormasını gerektiriyor. Bunun nedeni; web sitenizin bir bilgisayar ekranında düzgün görüntülenmesinin artık çoğunluğa ulaşmanız için yeterli olmaması.

Tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve özellikle akıllı telefonlarda da içeriğinizin sorunlu hizalanmalar ve kaymalar olmadan kusursuz görüntülenmesi önemlidir: İdeal olarak tasarımda metin, yakınlaştırmaya gerek kalmadan kolaylıkla okunabilmeli ve görüntünün boyutları ekran genişliğini aşmamalıdır. Ancak yalnızca masaüstü kullanıcılarına hitap edecek şekilde tasarlanmış web siteleri, farklı ekran boyutlarında bu tip özellikleri sağlayamaz.

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive İngilizce’de duyarlı, uyumlu, esnek, yanıt veren anlamlarına gelir. Mobil uyumlu tasarım ya da duyarlı tasarım olarak da adlandırılan responsive tasarım web sitelerinin çözünürlük ve ekran boyutu farklılıklarına uyacak şekilde tasarlanması demektir.

Responsive tasarım bir web uygulamasını veya web sitesini herhangi bir ekran boyutuna (bilgisayar, telefon, tablet) uygun hale getirerek kullanıcının cihazına “yanıt veren” web arayüzleri oluşturmaya yönelik bir yaklaşımdır.

Önceki yıllarda web tasarımcıları, bir web sitesini masaüstü ve mobil için ayrı ayrı hazırlamak zorunda kalırdı. Bu, her değişiklik yapıldığında her iki sürümün de güncellenmesi gerektiği anlamına geliyordu, hem daha fazla zaman hem de daha fazla emek gerektiriyordu.

Müşterileri için web siteleri tasarlayan Ethan Marcotte’nin responsive tasarım terimini bulması ve web sitelerinin mobil cihazlarda; masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi görünmesini sağlayan tasarımı geliştirmesi büyük bir değişim yarattı. Marcotte’nin bu keşfi tasarımın; suyun her tür kabın şeklini alma yeteneği gibi her tür ekrana uymasını sağladı.

Responsive Tasarım Neden Önemlidir?

Farklı ekran boyutları için çok sayıda şablonun oluşturulduğu geleneksel web tasarımının aksine responsive tasarım, tek bir şablonun işlevsellik ve estetikten ödün vermeden farklı ekranlara uyum sağlamasına olanak tanır.

İstatistikler mobil web trafiğinin masaüstünü geride bıraktığını ve potansiyel ziyaretçilerin yarısından fazlasının internette gezinmek için mobil cihazlar kullandığını gösteriyor. Bu, kullanıcı deneyimini zorlaştıran, responsive tasarıma sahip olmayan sitelerin internet kullanıcılarının çoğuna hitap edemeyeceği anlamına geliyor.

Son birkaç yılda en önemli reklam kanallarından biri haline gelen mobilde, reklam harcamalarının pandemi sürecinde dahi artış göstermeye devam ettiği biliniyor. Buradan, trafiğin büyük çoğunluğunun mobil kullanıcılardan kaynaklandığı bilgisi ile birlikte, açılış sayfalarınız mobil cihazlar için optimize edilmemişse pazarlama çabalarınızın boşa gideceği sonucunu çıkarmak mümkün.

İlginizi Çekebilir : Web Tasarım Nedir? Web Tasarımın Önemi Nedir?

Ayrıca ziyaretçilerin bir sitede daha uzun süre kalmasının, hemen çıkma oranlarını düşürdüğü biliniyor. Hemen çıkma oranı, web sayfanızı ziyaret eden ve daha sonra başka bir işlem yapmadan (bir bağlantıya tıklamak, sitenin diğer sayfalarına göz atmak ya da satın alma işlemi yapmak…) kısa bir süre sonra siteden ayrılan kişilerin yüzdesini ölçmek için kullanılan bir kriter.

Ziyaretçiler, duyarlı tasarımı sayesinde olumlu bir deneyimle karşılaştığında daha uzun süre sitede kalmaya meyillidir. Responsive tasarım sitenizin herhangi bir cihazda doğru şekilde görüntülenmesine izin vererek kullanıcı deneyimini iyileştirdiğinden hemen çıkma oranları düşecektir.

Bu da arama motorlarındaki sıralamanızı iyileştirebilir çünkü duyarlı tasarım, temel SEO faktörlerinden biridir. Siteniz mobil cihazlar için optimize edilmemişse, arama motoru sonuçlarında iyi sıralamalar alamazsınız.

Site hızı da arama motorlarının sıralama faktörlerinden biridir ve responsive tasarımın olumlu etkilediği kriterler arasındadır.

Yalnızca yukarıdaki nedenler bile responsive tasarıma yatırım yapmanın işletmeler dahil her tür web sitesi için bir tür zorunluluk halini aldığının göstergesidir.

Mobil Uyumlu Tasarımın Avantajları

Son birkaç yılda insanların çevrimiçi arama, bankacılık, alışveriş ve sosyal medya platformları için akıllı telefonlarını bilgisayarlardan daha fazla kullanmasıyla responsive tasarımın önemi daha da iyi anlaşılmaktadır. En önemli artılarından birinin, içeriğin manuel olarak yeniden boyutlandırma ihtiyacını ortadan kaldırması olan duyarlı tasarımın diğer avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Duyarlı bir siteye sahip olmak herhangi bir kullanıcının sitenizi herhangi bir platformdan, görünmesini istediğiniz şekliyle göreceğinden emin olmanızı sağlar. Web sitenizin herhangi bir ekrana uyum sağlayabilmesi sizi rakiplerinizin önüne geçirebilir ve müşterilerinizin internette gezinmek için kullandığı tüm yeni cihazlara sorunsuz bir şekilde hitap etmenizi sağlar.
 • Duyarlı web tasarımı takipçilerinizin sayısını korumanıza ve yenilerini kazanmanıza olanak tanır.
 • Önceden olduğu gibi iki ayrı tasarım gerektirmediğinden maliyetleri düşürür ve web sitenizdeki değişikliklerin uygulanmasını aynı web sitesinin iki farklı sürümünü yönetmeye kıyasla kolaylaştırır.
 • Daha iyi kullanıcı deneyimi sağlar ve insanların web sitenizde harcadığı süreyi artırmaya yardımcı olur. Genellikle tabletler ve cep telefonları gibi cihazlarda karşılaşılan resimlerin yanlış hizalanması, metinlerin iç içe girmesi gibi kullanıcıları kaçıran pürüzleri engeller. Hemen çıkma oranlarını düşürür.
 • Google, mobil uyumlu siteleri, mobil optimizasyonu olmayan sitelere göre üst sıralarda listeler. Bu nedenle responsive tasarım ve SEO çalışmaları bir web sitesinin en vazgeçilmez ihtiyaçlarındandır.

1 Comment

 1. Doğukan

  Mart 1, 2021 at 9:53 am

  Responsive tasarım günümüzde artık şart geldi. Çünkü artık herkes akıllı telefon kullanıyor ve dolayısıyla web sitelerine girişlerin çoğu mobil cihazlardan oluyor. O yüzden responsive tasarım kesinlikle şart.

  Responsive tasarım hakkında detaylı ve bilgilendirici bir içerik olmuş, elinize sağlık. Teşekkür ederim.

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbet Başlatın.
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?